Atrakcje dla turystów – Turcja cz. 12

turcja-12Największa i najbardziej znana dyskoteka Turcji została ochrzczona dawna, antyczną nazwą Bosrum – Hari Karnas. Turcja ma sporo do zaoferowania również dla tych, którzy nie przepadają za cało nocnym gwarem i tłokiem na plaży. Szukający wyciszenia i bardziej duchowych wrażeń powinni rozpocząć swoją eskapadę w Stambule. W meczecie sułtana Achmeda rozpoczyna się pielgrzymka każdego praktykującego muzułmanina. Nie ważne czy udaje się on do Mekki, Medyny czy do Konyi. Przy zachodniej bramie ma swój symboliczny początek każda peregrynacja. Meczet stoi dokładnie naprzeciwko Hagii Sofii.

Szkolenia sepowskie

Został zaprojektowany na początku 17 wieku przez Machmeta Age – ucznia wielkiego architekta Sinana. Ambicją Ahmeta Agi było najprawdopodobniej nie tylko zdeklasowanie swojego mistrza ale również twórców Hagii Sofii. Meczet sułtana Ahmeda zwany też „błękitnym” mieścił tez nie tylko świątynię ale także szpital, szkołę koraniczną i przytułek dla ubogich. Ze swoimi 260 okiennicami i 6 minaretami jest ukoronowaniem islamskiej szkoły architektonicznej, jedną z najciekawszych budowli w skali światowej.

Meczet Rustema Paszy kryje się w zaułkach zatłoczonej dzielnicy handlowej Stambułu. Panował tu tłok już w 1561 roku gdy powstawał, dlatego został urządzony na dwóch kondygnacjach. Zbudował go sam wielki mistrz Hoka Minar Sinan, jego geniusz można docenić w pełni wchodząc do środka świątyni. Wnętrze meczetu ukazuje oczom przepiękną, 16 wieczną mozaikę. Dziełem sztuki samym w sobie jest pulpit kazalniczy z perłową intarsją wykonaną w czasach największej świetności szkoły zdobniczej. Typowe, choć dziś rzadko zachowane są odcienie kafli; błękit a zwłaszcza wyrazista czerwień pozyskiwana z armeńskiej glinki o nazwie bolus. We współczesnych czasach nikomu nie udało się odtworzyć tego właśnie koloru.

Szkolenia sepowskie