Muzea i place w Wenecji cz. 7

wenecja-7Na obrzeżach dzielnicy San Marko wzniesiono nie duże, ale bardzo interesujące muzeum poświęcone hiszpańskiemu malarzowi i dekoratorowi teatralnemu Mariano Fortuni I Madraco. Na pierwszym piętrze gotyckiego pałacyku jest okazja poznać dzieła stworzone przez multi talent jakim był Madracco. W głębi podwórza schował się przed przypadkowymi gośćmi uroczy pałacyk Cantarini del Bowolo. Krętte schodki łączą pięć leżących jedna nad drugą loggii. To kolejny przykład kreatywności weneckich architektów. Bowolo, czyli ślimak stoi tu od ponad 500 lat. Był rezydencją rodu Kontarinich, który dał miastu na przestrzeni wieków aż 9 dożów.

uprawa zbóż

Campo Santo Stefano to jeden z najbardziej eleganckich placów w Wenecji. Po jego północnej stronie wznosi się gotycki kościół Santo Stefano czyli świętego Stefana z 14 wieku. Ciekawostką jest tutaj drewniane sklepienie w formie odwróconego kadłuba statku. Zresztą również ołtarz jest jedyny w swoim rodzaju. I jeszcze jeden kuriozalna szczegół – podczas prac konserwatorskich okazało się, że fundamenty kościoła spoczywają na dwóch, niepołączonych ze sobą wysepkach. Główny ołtarz dosłownie unosi się ponad niewidocznym kanałem. W niczym nie ujmuje mu to dostojności i harmonii, którą emanuje.  Najpiękniejsze i najcenniejsze obrazy leżą w zakrystii. Wejście do niej znajduje się po prawej stronie chóru. Pamiątki autentycznych postaci i autentycznych wydarzeń – tablice z brązu z wizerunkami ówczesnych papieży. Bezcenne dzieła sztuki takie jak skrzydła autorstwa Bartolomeo Wiwariniego i obraz Pintoretta przedstawiający Chrystusa na wzgórzu oliwnym. Odwiedziny weneckich kościołów to jakby wędrówka od jednego muzeum do drugiego, bogactwo i różnorodność sztuki sakralnej są w Wenecji imponujące.

uprawa zbóż

Z koscioła San Stefano warto ruszyć do leżącego nieco na uboczu kosciła San Widal. W półmroku kryje się wspaniałe arcydzieło Wiktore Karpaczio – święty Wit na koniu. Placyk tuż za świątynią na nabrzeżu kanału San Widal jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek.