Muzeum poświęcone zagładzie Żydów w Wenecji cz. 13

wenecja-13W czasie drugiej wojny światowej 200 mieszkańców weneckiego getta zostało zamordowanych przez hitlerowców w obozach koncentracyjnych. Tragedię tę przypomina muzeum poświęcone zagładzie żydów. Na żelaznych tablicach na zewnętrznej ścianie odżywają najstraszniejsze momenty w dziejach żydowskiej społeczności. Umiłowanie tradycji i heroiczna konsekwencja odbudowywaniu tego co zostało zniszczone któryś raz z rzędu to cechy, które naznaczyły mentalność Żydów. Jeśli weźmiemy je pod uwagę nie powinno dziwić, ze miejsce to zachowało swój niepowtarzalny przepełniony głęboką religijnością klimat. Wciąż działają tu bożnice, koszerne restauracje i sklepy z judaikami.

szczelinomierz cena

Przy przystanku wodnych tramwajów bierze swój początek jeden z najciekawszych arterii handlowych – kanaredzio Rio Terra San Leonardo. Najwięcej jest tu typowych dla Wenecji masek. W prawdzie starzy mistrzowie specjalizujący się w ich wytwarzaniu już dawno nie żyją ale gdy w 1979 roku przywrócono w mieście karnawałową tradycję jakimś cudem znaleźli się naśladowcy, samoucy, którzy też nie mają się czego wstydzić. W jednej z bocznych uliczek znajduje się Palacco Wendramin Kalerdzi w którym mieści się weneckie kasyno. Każdego wieczora przypływają tu gondolami piękni i bogaci. W pałacu, w którym dziś jest świątynia hazardu w 19 wieku mieszkał pod koniec życia kompozytor Riccardo Wagner. Ruszając z tłumem w stron ę Kampo Santa Foska pośrodku placu można zauważyć pomnik z brązu przedstawiający 17 wiecznego mnicha – Carpiego, przez mieszkańców nazywanego po prostu Sa Pailo. Ten wybitny teolog i historyk był nauczycielem Galileusza. To on pomagał mu w pracy nad takimi wynalazkami jak luneta. Doskonalszym wynalazkiem współczesności jest miasto bez samochodów.

szczelinomierz cena

Kto założył na wędrówkę ulicami Wenecji zbyt ciasne buty albo rozbolała go głowa od nadmiaru wrażeń ma pretekst by zajrzeć do najstarszej apteki miasta na Via Victorio Emamuele. Wnętrze zdobią autentyczne meble z 17 wieku pamiętające czasy, gdy apteka była czymś więcej niż sklepem z lekarstwami. Można w niej było na przykład spotkać się z przyjaciółmi albo przysiąść by poczytać gazetę.