Przeprawy przez kanał – Wenecja cz. 5

wenecja-5Przejazd pod mostem Rialto to jedna z najbardziej magicznych momentów wędrówki po Wenecji. W średniowieczu istniało kilka przepraw przez kanale Grande, ale drewniane mostki prędzej czy później gniły i rozpadały się. W 16 wieku włodarze miasta zaplanowali budowę mostu z prawdziwego zdarzenia. Projektów dostarczyli miedzy innymi Michał Anioł i Andrea Paladio, ale kasa miasta-państwa akurat świeciła pustkami. Dopiero 80 lat później znalazły się środki na budowę kamiennego mostu. Do realizacji wybrano genialny projekt architekta Antonio da Ponte. Genialny pod względem artystycznym ale i inżynieryjnym.

budowa ciała ludzkiego

Ponte zrezygnował z filarów, które utrudniałyby żeglugę gondolą a łukowate przesła bez trudu wytrzymywaly największe obciążenia. Waporetto przemieszczają się zaledwie z prędkością 20 km na godzinę, ale mimo to odnosi się wrażenie, że kolejne pałace przemykają przed oczami zdecydowanie za szybko. Palacco Wenier dier Eloni mieści największą w Wenecji kolekcję sztuki współczesnej. Wśród dzieł, które zgromadzała tu fundatorka galerii, amerykańska milionerka Pegi Gugenhaim są między innymi prace Kandińskiego, Kle, Dalego i Picasso. To niezwykłe dzieło w stylu art Deko zakupił nie kto inny, ale sam Woodie Allen. Tuż obok znajduje się dawne lokum legendarnego lorda Bajrona.

budowa ciała ludzkiego

Gdy przemierzy się kanale Grande co najmniej pięć razy w obu kierunkach i ochłonie się od nadmiaru wrażeń estetycznych jest szansa na wczucie się w atmosferę wydarzeń, które rozgrywały się w tych szacownych murach przed wiekami.